Adaptacja w przedszkolu For Fun

Adaptacja dziecka w przedszkolu to przystosowanie i zaakceptowanie nowych warunków związanych z przyjęciem nowej roli przedszkolaka. Strategie adaptacji to różne zachowania dziecka, których celem jest zrozumienie i zaakceptowanie nowej sytuacji. Każda adaptacja jest inna, ponieważ każde dziecko ma indywidualny sposób dostosowania się do nowej sytuacji i radzenia sobie z trudniejszymi emocjami, związanymi z separacją od rodziców.  Program adaptacyjny w naszym przedszkolu jest orientacyjny ponieważ adaptacja jest dostosowywana do potrzeb dziecka. Po każdym dniu nauczyciel wspólnie z rodzicem ustala plan kolejnego dnia. Dość często bywa, że dzieci zwłaszcza młodsze już pierwszego dnia mogą zostać na ok. 30 min bez rodzica. Bardzo ważne jest aby rodzic, który przechodzi z dzieckiem przez adaptację zadbał również o własne emocje. Dziecko nie powinno widzieć jak rodzic np. płacze zostawiając dziecko ponieważ wzbudza to jeszcze zwiększy niepokój u dziecka. Emocje, które mają dorośli przekładają się na dzieci, dlatego zbuduj w sobie pozytywny obraz adaptacji oraz pobytu dziecka w przedszkolu, aby dziecko czuło twoje pozytywne emocje związane tą nową sytuacją.

Plan tygodnia adaptacyjnego

Tydzień adaptacyjny składa się z 5 następujących po sobie dni roboczych, od poniedziałku do piątku (tak, aby dni adaptacji nie były podzielone weekendem). W tym tygodniu rodzic, który będzie przyprowadzał dziecko do Przedszkola proszony jest o pełną dyspozycyjność (w razie, gdyby była potrzeba odebrania dziecka).

1 dzień (poniedziałek)

Pobyt z rodzicem (lub innym opiekunem) – około 1,5 godziny, od godziny 9.45. Podczas tego pobytu w przedszkolu dziecko zapoznaje się ze środowiskiem, nowymi opiekunami, dziećmi. Jeżeli dziecko chce może wziąć udział w zajęciach edukacyjnych lub być w sali, nie uczestnicząc w tych zajęciach. Jest to czas kiedy dziecko może obserwować, co dzieje się w sali oraz odkrywać przedszkolną przestrzeń w sali danej grupy.

2 dzień (wtorek)

Pobyt trwa około 2 lub 3 godziny, rodzic po raz pierwszy pozostawia dziecko w Przedszkolu samo, na około 30-45 minut, ten dzień pozwoli poznać reakcję dziecka na rozstanie z rodzicem. Od godziny 9.45 do 11.30. (Po ustaleniu z nauczycielem rodzic może wyjść z przedszkola)

Dzieci często sygnalizują swoje niezadowolenie z rozstania płaczem. Jednak przedłużanie rozstania budzi jeszcze większy niepokój dziecka. Ważne jest, aby rozstanie było ciepłe, ale zdecydowane. Rozstanie wzbudza też wiele emocji w rodzicach dlatego ważne jest, by rodzic był przygotowany do tego i kontrolował własne emocje. Aby dziecko mogło poczuć się dobrze w przedszkolu/żłobku i zaufać nauczycielom rodzic musi pozwolić nauczycielom na uspokojenie dziecka.

3 dzień (środa)

Pobyt trwa około 3 lub 4 godziny. Od godziny 8.30 lub 9.30 do 12.00.  Rodzic zostawia dziecko po odprowadzeniu do sali. Podczas rozstania dziecko skupia swoje emocje wokół separacji i rozstania z rodzicem. Dlatego może to okazywać to płaczem lub silnym przytulaniem się do rodzica. Ważne jest, by nie przedłużać rozstania.

4 dzień (czwartek)

Przyprowadzenie dziecka o godzinie 8.30, śniadanie, zupka i pierwsza drzemka, rodzice odbierają dziecko zaraz po śnie, około godziny 14.00

5 dzień (piątek)

Przyprowadzenie dziecka koło godziny 8.30, śniadanie, zupa, sen, drugie danie, rodzice odbierają dziecko po obiedzie około godziny 15:00.

W niektórych sytuacjach dzieci mogą się rozpłakać widząc rodzica po popołudniu. Jest to jak najbardziej naturalna reakcja zwłaszcza dzieci dojrzalszych emocjonalnie. W ciągu dnia dziecko może nie płakać, przygląda się nowej sytuacji, adaptuje się do nowych warunków i swojej roli przedszkolaka. Płacz na widok rodzica to znak że dziecku udało się “odłożyć” trudne emocje na później, by podzielić się nimi z rodzicem. W trakcie dnia w przedszkolu dziecko nie skupia się na przeżywaniu trudniejszych emocji związanych z separacją od rodziców, ale na poznawaniu przedszkolnego świata by go jak najszybciej zrozumieć, by zdobyć poczucie bezpieczeństwa.